Abdest Nasıl Alınır? Farzları Nelerdir? Merak Edilenler..

Abdest Alırken Ayaklar Hangi Elle Yıkanır? Yellenme, Otururken Uyumak, Abdest Alırken Konuşmak ve Ağlamak Abdesti Bozar mı?


abdest-nasıl-alınır
Abdest Nasıl Alınır?

Abdest nedir?

Abdest; Müslüman olanların bir takım İslami ibadet veya fiilleri yapabilmeleri için bazı uzuvlarını sırasıyla yıkayıp bazılarını da mesh etmeleri (sıvazlamaları) şeklinde yapılan maddi ve manevi temizliktir.

[quads id=”1″]

Namaz abdesti diye de bilinmektedir. Abdest sırasında bütün uzuvlarımızı yıkarken okunması müstehab olan abdest duaları da bulunmaktadır.

Müslümanlar için abdest almaları farz olan İslami fiillere misal;

  • Namaz kılmak için abdest alınır.
  • Kur’ân-ı Kerîm’e dokunmak için ve okumak için abdest alınır.
  • Tilâvet secdesi yapmak için abdest alınır.

Hızlı Başlıklar
Abdest nasıl alınır?
› Başlamadan evvel
» Niyet ve besmele
» Eller yıkanır
» Misvak kullanılır
» Ağız yıkanır
» Burna su verilir
» Yüz yıkanır
» Sakallar hilâllenir
» Sağ ve sol kol yıkanır
» Baş meshedilir
» Kulak ve boyun meshedilir
» Ayaklar yıkanır
•• Abdest’in Farzları Nelerdir?
•• Diğer Bilgiler

Abdest nasıl alınır?

Namaz abdesti almayı evvela kısaca, ardından da biraz teferruat ekleyerek açıkladık. Abdest alma hakkında burada yazdıklarımız kafi gelmezse lütfen yorum yaparak bana suallerinizi yazın. Memnuniyetle size cevap vereceğim.

Ayrıca abdest alınışı yani normal abdest bayanlar için pek değişiklik göstermez. Bayanlar için abdest nasıl alınır diye bilgi aranması lazım değildir. Sadece erkekler sakallarını hilâller ( sakal aralarına su girmesi için aralayarak yıkarlar), bu kısım dışında diğer kısımları bayanlar aynı şekilde tatbik ederler (uygularlar).

Cuma namazı abdesti içinde farklı bir durum yoktur. Ama cuma namazı kılmak için cemaate gitmeden önce gusül abdesti almak Rasûlüllâh (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem) efendimizin sünnetidir.

[quads id=”2″]

1. Abdeste başlamadan evvel

Evvela abdest suyunun üzerimize sıçramasını engellemek için yüksek bir yere çıkmak veya önlük takma gibi tedbirlerden biri alınır ve mümkünse kıble tarafına dönülür.

2. Niyet ve besmele

Kalpten (içten) “Niyet ettim Allâh rızası için abdest almaya” diye niyet edilir. Ardından besmele çekilerek abdeste başlanır.

Kalpte “Allâh rızası için abdest alma niyeti” mevcut ise, sesli şekilde niyetin söylenmesi lazım değildir.

Niyet nedir? Niyet, kısaca içimizden yani kalbimizden karar vermektir. Kalplerdeki niyetler hakkında daha fazla ilim için Cübbeli Ahmet Hocamızın alttaki sohbetini lütfen dinleyin.

Bismillahirrahmânirrahîm

Besmele ise; arapça okumayı bilmiyorsanız “Bismillahirrahmânirrahîm” diyebilirsiniz. Ancak latin harfleriyle yazılmış besmelenin okunuşu arapça besmeleyi hakiki manada karşılayamadığını bilin. Yani Latin harfleriyle yazılmış Arapçayı doğru okuyamazsınız. Mutlaka bir hocadan Kur’ân-ı Kerîm okuma derslerini almanızı tavsiye ederim.

En azından YouTube’daki “Kur’an-ı Kerim Öğreniyorum” derslerine bir göz atmalısınız. Bu dersleri takip ederseniz çok faydasını göreceğinizden son derece eminim.

[quads id=”3″]

3. Eller yıkanır

Eller bileklere kadar, parmak araları ovalanarak üç defa yıkanır. Parmakta yüzük varsa üç defa oynatılır.

Çoğu zaman eller yıkanırken çeşmenin altından çekilmeyip yıkamaya devam edilir. Ama bu bir defa yıkama sayılmaktadır. Siz bunu yapmayın.

İki elinizi ortada birleştirerek suyu biraz biriktirin ve parmak aralarını ovalayarak ellerinizi bileklerinize kadar yıkayın. Bu hareketi üç defa yapmalısınız.

4. Misvak kullanılır

Dişleri ve ağzı temizlemek için misvak kullanılır. Misvak bulunmuyorsa sağ elin parmaklarıyla dişler temizlenir.

Misvağınız yoksa en kısa zamanda bir tane almanızı tavsiye ederim. Çünkü misvak çok mühim bir sünnettir. Ağız kokusunu gidermesi bakımından da büyük nimettir. Ama bunu anlamak için cemaatle namaz kılarken ağzını misvaklamayan birinin yanında namaz kılmanız lazımdır.

Ancak bu zamanda çoğu Müslüman tarafından pek tatbik edilmeyen bir sünnet olduğu için muhtemelen bu sıkıntıya maruz kalmışsınızdır.

Aslında sadece cemaatle namaz kılarken değilde, evde nafile veya kaza namazı kılarken de misvak kullanılmalıdır. Çünkü ağızda bulunan melekler vardır. Bu melekler namazda okuduğunuz ayetleri dinlemektedirler. Bilhassa peygamber efendimize salevat getirdikten sonra bu salevatı ona ulaştıran melek vardır.

Melekler, pis kokudan insanlardan daha fazla eziyet hissetmektedir. Meleklerin size dua etmesini istiyorsanız bu tür şeylere dikkat etmelisiniz.

Abdest alırken misvak kullanmanın önemi nedir? – Cübbeli Ahmet Hoca – Video

5. Ağız yıkanır

Sağ elle alınan su ile üç defa iyi bir ağız temizliği yapılır.

Sağ el ile alınan suyla ağız iyice çalkalanıp tükürülür ama bunu yavaş şekilde yapın. Çünkü namaz abdesti alırken etrafı ıslatmamaya, yanımızda insanlar varsa onlara su sıçratmamaya ve üstümüzü de ıslatmamaya dikkat etmeliyiz.

Sağ el ile burna üç kere su verilir, her defasında da sol el ile sümkürerek iyi bir burun temizliği yapılır.

Sakın burna tek seferde üç kere su verip bir defa sümkürmeyin. Bir defa su çekip sümkürün ve bunu üç defa yapın.

7. Yüz yıkanır

Üç kere surat (yüz) yıkanır.

8. Sakallar hilâllenir

Namaz abdesti alırken sakal diplerine suyun ulaşmasını sağlamak için sakallar hilâllenir (elin parmakları ile aralanarak yıkanır).

9. Sağ ve sol kol yıkanır

Evvelce sağ ve sonra da sol kol dirsekleriyle beraber üç defa yıkanır.

Kollarınızı yıkarken acele hareket etmeyin. İlk yıkamada kuru yer bırakmamaya dikkat edin. Dirseklerden yukarı (ileri) çıkmaktan korkmayın. Ama aşağı (geri) düşürmekten sakının. Çünkü normal abdest alırken kolları dirseklerle birlikte yıkamak farzdır.

10. Baş meshedilir

İki el ıslatılarak önden arkaya doğru başın tamamı mesh edilir, yani ıslatılan iki el ile baş sıvazlanır. Buna kaplama mesh denir. Başın tamamının mesh edilmesi demektir.

Bu şekilde mesh etmeyi bilmiyorsanız başınızın dörtte birini mesh etmeniz kafidir. Bunu yapmak için ıslattığınız sağ elinizle başınızın ön tarafını sıvazlayın. Ancak suyun saç diplerine ulaşmasına dikkat edin.

Ama şunu bilin ki en faziletlisi kaplama mesh yapmaktır. Kaplama meshi bilmek istiyorsanız ve Abdest nasıl alınır ayrıntısıyla bilmek istiyorsanız, Cübbeli Ahmet Hocamızın Abdest Risalesini tavsiye ederim. Abdestle alakalı bir çok ilmi ve teferruatlarını bu kitapta bulabilirsiniz.

11. Kulak ve boyun mesh edilir

Baş parmakla kulağın dışı, şehadet veya serçe parmağıyla kulağın içi mesh edildikten sonra iki elin arkasıyla boyun mesh edilir.

Kulak meshedilirken baş parmağınızla kulağınızın dışını sıvazlarken aynı anda da şehadet (işaret) parmağı veya serçe (küçük) parmağıyla da  kulağın içi meshedilir.

Kulaklarınızı mesh etmeden evvel zaten elinizi ıslattığınız için kulaklardan hemen sonra elinizi sırtıyla (dışıyla) boynunuzu mesh edersiniz.

12. Ayaklar yıkanır

Evvela sağ sonra sol ayak, parmak uçlarından başlanarak aşık kemikleriyle beraber yıkanır.

Cübbeli Ahmet Hocamızın ayakların yıkanmasıyla alakalı olarak bu video’da anlattıklarını dinlemeden lütfen geçmeyin.

[quads id=”4″]

Abdest’in Farzları Nelerdir?

Abdest’in farzları dörttür.

  1. Yüzü, tüy bitiminden çene altına kadar yıkamak.
  2. Kolları dirseklerle beraber yıkamak.
  3. Başın dörtte birini mesh etmek.
  4. Ayakları topuklarla beraber yıkamak.

Abdestin farzlarını burada kısaca yazdık. Ama daha teferruatlı ilmi “Abdest Risalesi”nde bulunabilirsiniz.

Cübbeli Ahmet Hocamız bu dört adet abdest farzının her biri için en az üç ila dört sayfa ilim yazmıştır.

Ayrıca Abdest Risalesinde; Abdest almayı, sünnetlerini, edeplerini, dualarını, mekrûhlarını, bozan ve bozmayan şeylerini, özürlünün abdestini, teyemmümü, gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır, helâ (tuvalet) âdâbını ve kadın halleri gibi abdestle alakalı bir çok ilimleri okuyup öğrenebilirsiniz. Bu sebeple Abdest Risalesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Cübbeli Ahmet Hocamızın abdestin nasıl alındığını teferruatlı şekilde anlattığı şu alttaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Mesela yüz yıkanırken nasıl yıkanacak ve yüzün hangi kısımları yüze dahil olup yıkanması lazımsa Cübbeli Ahmet Hocamız güzel bir şekilde videodaki sohbetinde anlatmıştır.

Cübbeli Ahmet Hoca – Abdest nasıl alınır videosu..

Abdestle İlgili Diğer Bilgiler

Abdest Alırken Ayaklar Hangi Elle Yıkanır

Namaz abdesti alırken ayaklar sadece sol elle yıkanır. Önce sağ ayaktan yıkamaya başlanarak parmak uçları, sonra parmak araları ve en sonda ayağın kalan kısımları yıkayacağız.

Parmak aralarını yıkarken, sol elimizin sadece serçe (küçük) parmağını kullanıp, ayağımızın altından üstüne doğru serçe parmağımızı ayak parmaklarımızın arasından geçirerek su girmesi sağlıyoruz.

Daha kolay anlatım için yukarıya çıkıp (tıkla > Ayaklar nasıl yıkanır?) Cübbeli Ahmet Hocamızdan öğrenebilirsiniz.

Yellenme Abdesti Bozar mı?

Cübbeli Ahmet Hocamızın Abdest Risalesinin “Abdesti bozan şeyler” kısmında yazana göre yellenmek abdesti bozar.

Yellenme ile alakalı daha özel durumlarınız varsa mutlaka İsmail Ağa Fetva hattına (0850 811 7777 veya 444 4 771) başvurun. Yurt dışından arayacaksanız numaranın başına ülke ve şehir kodu ekleyin (+90850 811 7777 ve +90212 444 4 771).

Otururken Uyumak Abdesti Bozar mı?

Otururken uyku ile uyanıklık hali arasındaysak abdestimiz bozulmaz. Yatma (uzanma) pozisyonunda uyursak abdestimiz bozulur. Oturma halindeyken de yellenme veya başka bir sebepten abdestin bozulduğundan şüphe edilirse tekrar abdest alınması tavsiye edilir. Daha teferruatlı ilim için lütfen “Abdest Risalesini” inceleyin.

Abdest Alırken Konuşmak Abdesti Bozar mı?

Abdest alırken konuşmak abdesti bozmaz ama mekruh bir davranıştır.

Ağlamak Abdesti Bozar mı?

Ağlama veya gülme sebebiyle gözlerden çıkan yaş abdesti bozmamaktadır.

Faydalanılan kaynaklar: [Cübbeli Ahmet Hocam; Abdest Risalesi]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
2 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
2
Beğen
Müthiş Müthiş
1
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
1
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap