Berat Kandili Nedir ve Bu Kandilde Ne Olmuştur? 2017’de Ne Zaman?


Berat Kandili Nedir? Ne Zaman?

Berat kandili; Hicri takvimde, Şaban ayının 14’ünü 15’ine bağlayan, berat gecesini içinde bulunduran gündür. Miladi takvimde 2017 yılına göre Mayısın 10’unu 11’ine bağlayan gecedir.

[quads id=1]

Berat gecesinde yapılan ibadetler Müslümanlara çok büyük faziletler kazandırmaktadır.

Berat Gecesinin Faziletleri ve Ehemmiyeti (Önemi)

Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz şöyle buyurdu:
Şaban ayının yarısı olunca gecesinde kâim olunuz (namaz kılınız), gündüzünde oruç tutunuz. (Sünen-i İbn-i Mâce)

Berat gecesinde Allâh-u Te’âlâ bir sonraki seneye kadar olacak şeyleri yazıp görevli meleklerine verir. Bu işlere misaller:

  • Bütün kulların rızıkları (kazançları, yiyecekleri, içecekleri).. Müslüman olanların yanında diğer insanlarda Allâh-u Te’âlâ’nın kuludur. Kendisine isyan edenlerinde rızıklarını vermektedir.
  • Allâh-u Te’âlâ bütün kulları arasında bu sene öleceklerin isimlerini de Azrail (aleyisselam)a vermektedir.
  • Her türlü tabiat olayları; yağmur miktarı, rüzgar miktarı, deprem miktarı gibi şeylerin bilgisi görevli meleklere verilir.

Berat gecesinde Allâh-u Te’âlâ’nın rahmeti inmektedir.

Berat gecesinde Allâh-u Te’âlâ Müslüman kullarını mağfiret etmektedir. Mü’min kullarının günahlarını affeder ve onları cehennemden kurtarır.

Berat gecesinde; Allâh-u Te’âlâ, Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimize ümmetinin tamamına şefaat etme izni verdi.
Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz Şaban ayının 13. gecesinde Allâh-u Te’âlâ’dan ümmeti için şefaat etme izni istedi. Allâh-u Te’âlâ’da ümmetinin üçte birine şefaat etmesine izni verdi. Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz Şaban ayının 14. gecesi kalan ümmeti için şefâat etme izni istedi. Allâh-u Te’âlâ’da ümmetinin üçte ikisine şefaat etmesine izni verdi. Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz Şaban ayının 15. gecesi kalan ümmeti için şefâat etme izni istedi. Allâh-u Te’âlâ -devenin sahibinden kaçtığı gibi Allâh-u Te’âlâ’dan kaçanlar hariç- ümmetinin hepsine şefaat etme izni verdi.

Berat gecesinde zemzem suyunun açık şekilde çoğalması Allâh-u Te’âlâ’nın bir sünneti (âdet-i ilâhîsi)dir. Bunda ilâhi ilimlerin hakîkat elinin kalbinde artacağına işaret vardır.

[quads id=2]

Niçin kandil denir?

Osmanlı’da ikinci Sultan Selim Han zamanında, Müslümanlar için mühim olan günlerde, cami minarelerinde kandil yakılmaya başlanmıştır. Bu sebeple de bunun gibi günler “kandil” diyerek zikredilir.

Cami minarelerinde kandil yakılmasının sebebi Müslümanların bu günü hatırlamalarını sağlamak içindir.

Ayrıca Müslümanlar bu günün kandil olduğunu ve gecesinin de berat gecesi olduğunu birbirlerine hatırlatmak niyetiyle birbirlerine kandil simidi ikram ederler.

Berat kandili hakkında daha teferruatlı ilmi Cübbeli Ahmet Hocamızın 10 mayıs 2017 tarihli berâat kandili sohbetinde dinleyip öğrenebilirsiniz.

Faydalanılan kaynaklar: [2017 Fazilet Takvimi]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
2 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap