Biyografi Nedir? Hususiyetleri, Türleri ve Misalleri Nelerdir?

Biyografi ve diğer türleri hakkında kısaca bilgi ve bazı meşhur şahsiyetlerden biyografi misalleri..


Biyografi Nedir?

Biyografi; siyaset, din, sanat, spor, tıp ve bir çok ilim sahasında kendini ispat etmiş, meşhur olan veya olmayan şahısların hayat hikayesinin, başka bir yazar tarafından ifade edildiği eserlere denir.

[quads id=1]

Biyografi eserlerinde, hayat hikayesi ifade edilen şahsın; şahsiyyeti (kişiliği), eserleri, yetiştiği çevrenin maddi ve manevi özellikleri, bir çok sebep ve neticeye bağlanmaktadır.

Biyografi eserleri; tarih, edebiyat tarihi ve farklı ilim sahalarında bulunan insanların ve halkın tenkid (eleştiri) yapmalarına imkan sağlayan mühim eserlerdir.

Ayrıca, mühim şahsiyyetlerin hayat hikayelerinden değerli ibretler çıkarılabilir. Bu sayede insan, hayat hikayesini okuduğu şahsın hayatında, kendi hayatından izler görebilir.

Onun nasıl hareket ettiğini, başına gelen sıkıntıları nasıl yendiğini görüp, kendisinde de aynı gücü bulabilir. Tabi ki bu tek bir açıdan bakıldığı böyledir.

Daha bir çok faydası  ve farklı etkileri mutlaka vardır. Bu şekilde bakıldığında biyografi eserlerinin değeri daha iyi anlaşılmaktadır.

Kısaca Diğer Biyografi Türleri..

Otobiyografi; şahsın hayat hikayesini kendisinin ifade ettiği eserlere denir.

Biyografi romanı; şahsın hayat hikayesine, yazar tarafından eklemeler yapılıp roman üslubu ile hazırlanan eserlere denir.

Otobiyografi romanı; şahsın, hayat hikayesini kendisinin roman üslubu ile hazırladığı eserlere denir.

Monografi; meşhur şahsa ait olan dikkat çekici mevzunun, eserin veya ona ait herhangi bir ilim ve ihtisas (uzmanlık) sahasına ait mevzunun, teferruatlı (ayrıntılı) ve derin bir şekilde incelendiği eserlere denir.

[quads id=2]

Biyografi Misalleri (Örnekleri);

Muhammed Ali, önceki adı: Cassius Marcellus Clay Jr. (17 Ocak 1942; Louisville, Kentucky – 3 Haziran 2016; Phoenix, Arizona), Amerikalı Müslüman profesyonel boksör. Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir…

» Muhammed Ali

Michael Gerard Tyson Müslüman olduktan sonraki adı Malik Abdul Aziz (d. 30 Haziran 1966, Brooklyn, New York, ABD)

Boks tarihinde tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanınmaktadır. Lakabı “Demir Mike”tır. 1,80 cm boyunda ve 98–100 kg ağırlığındaki boksör Mart 1985’te yaptığı ilk profesyonel maçında rakibini 1. rauntta 8. saniyede nakavtla yendi. 20 yaşında dünyanın en büyük boksörleri arasında adı geçmeye başladı ve kısa süre sonra Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanını kazandı (1986). Aynı zamanda en genç ağır siklet boks şampiyonu oldu…

» Mike Tyson

Steven Paul Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biridir.Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc. de CEO olarak görev yapmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Yönettiği Apple firmasını zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalanmış, 7 yıl içinde 56 yaşında ölmüştür…

» Steve Jobs

[quads id=3]

Ali Kemal Sunal (10 Kasım 1944, İstanbul – 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk televizyon ve sinema oyuncusu, tiyatrocu ve yazar.

Oynadığı karakterlerle önemli çıkış yakalayan Kemal Sunal, Türk sinema tarihine damga vuran oyuncularındandır. Tiyatro ile sanat hayatına başlayan sanatçı, Ertem Eğilmez’in kendisini fark etmesiyle sinema filmlerine yönelmiştir. İlk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesi’nde okurken rol aldığı “Zoraki tabip”tir…

» Kemal Sunal

Cem Yılmaz (d. 23 Nisan 1973, İstanbul), Türk komedyen, oyuncu, müzisyen, karikatürist, seslendirmen, senarist, yapımcı ve yönetmen.

23 Nisan 1973 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aslen Sivaslıdır. İlköğrenimini Mehmet Akif İlkokulu’nda tamamladı. Ortaokulda Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu’nu, sonrasında da Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Boğaziçi ÜniversitesiTurizm ve Otel Yönetimi bölümünü bitirdi…

» Cem Yılmaz

Albert Einstein (Almanca: [ˈalbɛɐ̯t ˈaɪnʃtaɪn], 14 Mart 1879 – 18 Nisan 1955); Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi ve bilim insanı. 1921 yılında Einstein, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür…

» Albert Einstein

Bruce Jun Fan Lee (“Lee Jun Fan” Kantonca’daki adı; d. 27 Kasım 1940, San Francisco – ö. 20 Temmuz 1973, Hong Kong), Çin kökenli aktör ve Jeet Kune Do savunma sanatı ustası.

Bruce Lee, ABD doğumlu olup Çin kökenlidir. San Francisco’daki Chinese Hospital hastanesinde dünyaya gelmiştir. Babası Lee Hoi-Chuen (李海泉) Çinli, annesi Grace Lee (何金棠) yarı Çinli yarı Kafkas’lıdır. Bruce Lee Jeet Kune Do (Türkçe; durduran yumruk yolu) adını verdiği bir savunma sanatı sistemi geliştirmiştir. Lee’nin bu sistemi geliştirmeden önce eğitimini aldığı savaş sanatları arasında; Kung Fu, Wing Chun, Karate, Boks, Tayland boksu, Jujutsu, Kick Boks, Aikido, Judo, Eskrim, Güreş ve Taekwondo bulunmaktadır…

» Bruce Lee

[quads id=4]

  • Menâkıbnâmeler
  • Şuarâ Tezkireleri
  • Ulu Hakan Abdülhamid – Necip Fazıl Kısakürek
  • Kısas-ül Enbiyâ – Ahmet Cevdet Paşa

Faydalanılan kaynaklar: [Türk Edebiyatı Cilt 1]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
2 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap