Empati Nedir? Nasıl Kurulur? 6 Misal..

İnsani hayatın devamını sağlayan Empati kabiliyeti hakkında bilgi ve misalleri..


Empati kurmak nedir? Empati örnekleri, Empati nedir?
Empati kurmak nedir? Empati örnekleri, empati nedir?

Empati Nedir?

Empati; bir insanın kendini diğer insanın bulunduğu halde görmeye çalışarak, onun hislerini, bakış açısını ve ruh halini anlamaya çalışmasıdır.

[quads id=1]

Hızlı Başlıklar
Nedir?
Örnekleri
Video

İnsanlar, empati kabiliyeti sayesinde diğer insanlarla konuştuklarında veya birlikte hareket ettiklerinde onların vereceği tepkileri tahmin ederek hareket etme ve sohbet etme kabiliyetine sahiptir.

Karşılaştığımız insanın halini geçmişte tecrübe etmesek bile bu insan üzerinde ve diğer bütün canlı varlıklar üzerinde empati kabiliyetimizi kullanabiliriz.

Empati Sözlük Anlamı: Duygudaşlık, ruh bilimi. Fransızca kökenli bir kelime; empathie.

Empati Misalleri

Bisiklet süren birini gördüğümüzde; küçüklümüzde bisiklet sürdüğümüz zamanları hatırlayıp o anda o bisikletin üstünde kendimizi hayal edip ne kadar zevkli olduğunu hissederiz. Eğer hiç bisiklet sürmemiş biriysek, bisikletin üstünde kendimizi hayal ederken bile denge kurmakta zorlanabilir, bisikleti kullananın çok kolaymış gibi sürmesine hayran olabiliriz.

[quads id=2]


Araba yarışı seyrediyorsak, sürücü koltuğunda şoförün yerine kendimizi koyabiliriz ve beynimizde bunu hakikatteymiş gibi kabul edip kalbimizi hızla attırabilir ve vücudumuz terleyebilir.

Yahut sadece iyi hissederiz..


Paraşütle atlayan, ayağına ip bağlayıp atlayan (bungee jumping) veya yüksek bir yerden denize atlayan birini gördüğümüzde istemeden kendimizi onun yerine koyarız ve o kişi atladığında sanki biz atlamışız gibi vücudumuzu kasarak kendimizi geri çekebiliriz. (Galiba anlatabildim.. 🙂 )


Karnının aç olduğunu tahmin ettiğiniz bir insan gördüğünüzde, geçmişte kendinizin aç olduğu bir tecrübenizi hatırlarsınız.

Belkide sadece sabah kahvaltısını yapamayıp bir kaç saat aç kalmış olabilirsiniz. Ama yine de bu tecrübenizden yola çıkarak aç olmanın çok zor bir şey olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Ve belkide kaç gündür aç olan bu insanın, ne kadar zor bir halde olduğunu anlarsınız.

[quads id=3]


Bir karınca için onun bulunduğu çevre bir insana göre bir kaç metre kareyken, onun için milyonlarca kilometre kare gibidir.

Bir insana göre bir kaç metre yüksekliği olan yerler, onun için binlerce metrelik bir uçurum gibidir.

Onun taşıdığı bir yaprak parçası, ağırlığı bakımından insana bir şey ifade etmemesine rağmen, insanın kırk beş (45) kiloluk bir çuvalı taşıması gibidir.

Üstteki misalde, bir karıncanın bulunduğu hali nasıl anladım?

Kendi hayatımda; yürüdüğüm yolların, tırmandığım yüksek yerlerin, taşıdığım şeylerin bana yaşattığı büyük veya küçük zorluk hissini, karıncanın bakış açısından değerlendirme kabiliyetim sayesinde yapabildim.


Herhangi bir yerinden yaralanmış bir kediyle karşılaştınız. Bu bir kesik veya kırık olabilir.

Hemen o anda farkında olamasanız bile geçmişte elinizi bıçakla kesme tecrübesi veya ayağınızın küçük parmağını sehpaya veya sandalyeye son hızda çarptığınız bir tecrübeyi hatırlayabilirsiniz.

Bu sayede, küçük bir yara olsa bile size ne kadar acı verdiğini bilmekteydiniz. Böylece yaralanmış kediyi gördüğünüzde onun acısını hissedip bir veterinerde tedavi ettirmeye götürmüşsünüzdür.

Bu misalde, geçmişte acı bir tecrübeniz olsa ama empati kabiliyetiniz olmasa merhamet etmeyip yolunuza devam edebilirdiniz.

Empati Nedir? Video

Aşağıdaki empati ve sempatinin kıyaslanarak açıklandığı video çalışmasını lütfen seyredin.

[quads id=4]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
5 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
6
Beğen
Müthiş Müthiş
2
Müthiş
ahahha ahahha
3
ahahha
İmkansız İmkansız
5
İmkansız
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
4
Öfkeli

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap