Evliya Çelebi Kimdir? Kısaca Hayatı ve Seyahati..


Aslen Kütahyalı bir ailenin oğlu olan Evliya Çelebi, İstanbul Unkapanı’nda doğmuştur. Ailesi fetihten sonra İstanbul’a yerleşmiştir.

[quads id=”1″]

Çok iyi bir tahsil gören Evliya Çelebi, evvela mahalle mektebine sonra da Şeyhülislam Hamid Efendi medresesine gitti. Bu medreseden de mezun olunca saraya has bir medrese olan Enderun’da tahsil almaya başladı.

Medrese tahsili bittikten sonra sarayda vazife alan ve yaptığı işlerle çok takdir kazanan Evliya Çelebi’nin ilerleyen yıllarda yüksek mevkilere geleceği tahmin ediliyordu.

“Beş vakit namaza devam edip iyi hâl ile tanınarak, ilim ve faziletle meşgul ol.”

Evliya Çelebi – İstanbul, Kız Kulesi

Ancak Evliya Çelebi’nin isteği çok farklı bir yöndeydi ki içinde büyük bir seyahat etme aşkı vardı. Farklı yerleri görmek istiyordu.

Cemiyetlerden (insanlardan) duyduğun sözleri aklında tut!

Bir gece acayip bir rüya gördü. Rüyasında Yemiş İskelesi’nin civarındaki Ahi Çelebi Camii’ndeydi, muazzam bir kalabalık camiyi doldurup taşırıyordu. Evliya Çelebi caminin ilk saflarına baktığında orada Rasûlüllâh (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem) Efendimizi ve dört büyük halifeyi gördü. Diğer ashabı da onları çevrelemişti.

Ahi Çelebi Camisi – Evliya Çelebi’nin Rüyası – istanbuldakicamiler.com

[quads id=”2″]

Evliya Çelebi, Rasûlüllâh (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem)den şefaat dilemek için yanına gitmek istedi. Ancak hayasından (edebinden) bunu yapmak için kuvvet bulamadı. Bir müddet sonra kendini toparlayıp Rasûlüllâh (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem)in huzuruna çıkar ama o anda heyecandan dili sürçer ve “Şefaat yâ Rasûlüllâh” diyeceğine “Seyahat yâ Rasûlüllâh” der ve böylece 70 yaşına kadar sürecek seyahati başlar..

Faydalanılan Kaynak: [İnegöl Fatih Derneği Takvimi 2017]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
1 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
3
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap