Hapşırık Nedir, Nasıl Oluşur? Uyurken Hapşırılır mı?

Hapşırığın merhaleleri, nasıl meydana geldiği, faydası ve uyurken hapşırmak mümkün mü?


Hapşırık Nedir?

Hapşırık; burun zarının kaşınmasından sonra solunum kaslarının aniden kasılması sebebiyle, ağızdan ve burundan süratli ve sesli nefes boşalması halidir.

[quads id=1]

Hapşırma, burun kanallarında bulunan sinirlerin uyarılması neticesinde oluşan sinirsel bir aksülameldir (tepkidir). Burun kanallarındaki sinirlerin uyarılma sebepleri; alerji, toz, duman, parfüm gibi tesirler olabilir.

Hapşırık Nasıl Oluşur?

Alınan hava burun kanallarından geçerken, havanın ısısı vücut ısısına göre ayarlanır ve içindeki tozlar burun kılları tarafından yakalanır.

Hapşırmaya sebep olacak bir tesir, burundaki sinir uçlarını uyardıktan sonra burunda kolayca fark edilemeyen bir madde salgılanır.

Bu salgının hemen arkasından beyne gönderilen mesajla, baş ve boyundaki kaslar uyarılır ve ani hava boşalması tetiklenir.

Bu hava, ses tellerinin olduğu kısımda bırakılmadan önce kısa süreliğine tutulur ve havanın basıncı yükseltilir, arkasından yüksek basınçlı hava dışarı bırakılır. Ve hapşırık bu şekilde oluşur.

Elbette bu merhalelerin (aşamaların) hepsi çok kısa zaman içinde gerçekleşir.

hapsirma-nedir-nasil-meydana-gelir

[quads id=2]

Hapşırığın Faydası Nedir?

Alınan havanın, hapşırık ile süratli ve sesli şekilde atılmasıyla beraber burundaki yabancı maddelerin, tozların ve mikropların da dışarı atılması sağlanmaktadır.

Bu sebeple hapşırırken bir mendille veya kol yardımıyla ağız ve burun bölgesine siper yapılarak hapşırılması gereklidir.

Bu fiil (eylem) sayesinde hapşırmayla atılan mikropların havada asılı kalması ve başkasına bulaşması asgari (minimum) seviyede kalır. Hatta tamamiyle engellenebilir.

Uyurken Hapşırılır mı?

Sağlıklı bir insan uyurken ve özellikle de rüya gördüğü anda, sinir sisteminin bir kısmı kapalı durumda olur. Bu sebeple hapşırma gerçekleşmez.

Uyku halinde olan şahıs, hapşırması için şiddetli şekilde uyarılsa bile bu onu hemen uyandırır. Yani bu halde uyku halinde hapşırma gerçekleşmez.

Hapşırması için hafif şekilde uyarılan kişinin de beyni bunu tehlike olarak algılamadığı için uykusuna kaldığı yerden devam eder.

Hapşırığın Tutulması ve Gözleri Açık Tutmak..

Hapşırık anında “doğal olarak” gözlerinizi açık tutamazsınız. Çünkü hapşırma bir reflekstir ve doğal bir süreçtir. Konuşmaya ve yürümeye benzer..

Son olarak hapşırığınızı tutmayın. Beyin kanaması gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Tutmayın derken kasdedilen anlam; hapşırık anında tutmamaktır.

Mesela roket atardan fırlatılacak bir roketin çıkış yolu kapatılırsa ne olur? Roketatar da hasar meydana gelir. İşte hapşırığı tutmanın neticesinde de sağlık sıkıntıları oluşabilir. Bu yüzden hapşırığı doğal akışına bırakmak gerekir.

Ricâ: Gayri tabiî (anormal) hallerde doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

[quads id=3]

Faydalanılan Kaynaklar: [İlginç Bilgiler Ansiklopedisi]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
1 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap