Karıncalanma Nedir? Niçin Olur ve Nasıl Geçer?


karıncalanma nedir nasıl oluşur nasıl geçer
karıncalanma nedir nasıl oluşur nasıl geçer

Karıncalanma Nedir?

Karıncalanma; vücudun sinir sisteminin beyne mesaj yollamasının engellenmesi neticesinde engellenen sinir sistemi bölgesinde oluşan hissizliğin arkasından gelen batma hissidir.

[quads id=1]

Her şey beyinde..

Beyin, vücudu sinir sistemi üzerinden kontrol etmektedir. İnsan vücudunun her yerinde farklı kalınlıklarda ve türde, beyinle sürekli irtibat halinde olan sinirler bulunur.

Bu sinirlerin beyne mesaj iletmesi (yani irtibatı) engellendiğinde; öncesinde uyuşma olan ve sonrasında acı verici olan bir hal ortaya çıkar. Buna kısaca “karıncalanma” denir.

Mesela; insan, uykusundan uyandığında bir de baktı ki kolunun üstüne yatmış.. Böyle bir halde kolunda bulunan sinir hücreleri baskı altında kalmıştır.

Bu şekilde beyne giden mesajlar engellenmiştir. Kan akışı da büyük nispette (oranda) engellenmiştir. Bu halde, kolda bulunan sinirlerin çoğunun beyinle irtibatı kesildiği için sağlık mesaj iletemez haldedir.

Ancak karıncalanma halini beyne ileten sinirler çalışmaktadır. Bu, bir tür alarmdır. Bu sayede insan ve insanın beyni, kolundaki kan akışının kesildiğini anlayabilir.

Sinirlerin maksadı uzvu kurtarmak..

Karıncalanmayı beyne ileten sinirlerin maksadı da koldaki sinirlerin ve hücrelerin ciddi bir hasar almadan kurtarılmasını sağlamaktır.

Yani bu sinirlerin maksadı, baskı altında kalmış kolu kurtarıp sağlıklı kan akışını ve koldaki sinir hücrelerinin beyinle irtibatını tekrar sağlamaktır.

[quads id=2]

Karıncalanma hastalık belirtisi olabilir mi?

Karıncalanma bir hastalığın belirtisi olabilir. Mesela, beyin ve omurilikteki sinirlerden gelen mesajları tahlil eden bölgeler hasar aldığında da karıncalanma hali oluşabilir.

Fakat, hastalık veya ciddi bir hasarın belirtisi olan bu karıncalanma hali sürekli devam eder ve beraberinde hastalığın veya hasarın belirtilerini de gösterir.

Bu şekilde bir hastalığın veya hasarın belirtisi olan ciddi karıncalanma hali, diğer kısa süren karıncalanmalardan ayrılmaktadır.

Hiç bir baskı altında kalmayan bir yerinizde karıncalanma oluyorsa doktora gidip tedbirli hareket etmeniz tavsiye edilir.

Karıncalanma hissi veren bazı hastalıklar nelerdir?

• Sinir hastalıkları sebebiyle karıncalanma sorunu oluşabilir. Bu karıncalanmanın sebebi; sinirde oluşan iltihab, zehirli madde etkisi, şeker hastalığı yada kanser olabilir. Bu sayılan sıkıntılara bağlı oluşan karıncalanma hali, sinirlerin çalışmasını belli nispette engellediği için oluşmuştur. Ve farklı bölgelerdeki sinirleri etkileyebilirler. Bunun neticesinde bacaklarda, kollarda veya hepsinde aynı anda karıncalanma ortaya çıkabilir. Vücudu daha iyi bir duruma geçirmekle de karıncalanma düzelmez.

• Sinirlerin; kemikler veya dokular tarafında sıkıştırılmasıyla da karıncalanma hali oluşabilir. Mesela koldaki sinir sıkışması buna örnektir. Çevrenizde veya yakınlarınızda bu sıkıntıyla karşılaşmış olabilirsiniz.

• Sağlıklı kan akışı sağlanamayan bir bölgede, kan dolaşımı bozukluğunda ve B12 vitamini eksikliği hallerinde de karıncalanma sıkıntısı ortaya çıkabilir.

Bu tür gayri tabii (anormal) hallerde, mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

[quads id=3]

Faydalanılan kaynaklar: [İlginç Bilgiler Ansiklopedisi]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
2 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap