Regaip Kandili Nedir? 2017’de Ne Zaman? Bu Gün Ne Olmuştur ve Ehemmiyeti Nedir?


Regâib Kandili 2017’de Ne Zaman?

Regâib kandili; Receb-i şerîfin (Hicrî takvimdeki Recep ayının) ilk cuma gecesidir. Yani Recep ayının ilk perşembesini cuma gününe bağlayan gecedir. Regâib kandili miladi takvime göre 2017 mart ayının 30’udur.

[quads id=1]

Allâh-u Te’âlâ’nın Melekleri bu geceye çok rağbet (arzu, istek, itibar..) ettikleri için bu geceye de “Regâib gecesi” denilmiştir.

Regâib kandilinde ne olmuştur?

Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimiz şöyle buyurdu:

“Recebin ilk cuma gecesinden gâfil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regâib ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiçbir melek kalmaz, hepsi Kâ’be’de ve onun etrâfında toplanır. Cenâb-ı Hak hâllerinde muttali’ olur ve ‘Ey meleklerim! Dilediğinizi benden isteyiniz’ buyurur. Onlar da: ‘Ey Rabbimiz! Senden Recep ayında oruç tutanları bağışlamanı istiyoruz’ derler. Allâh-u Te’âlâ ‘Bağışladım’ buyurur.”

  • Regâib gecesinde Rasûlüllâh (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) efendimizin kıymetli Annesi Hazreti Amine’nin peygamberimize hamile olduğunu anladığı gecedir.

Bu sebeplerle Regâib gecesi, Müslümanlar için çok kıymetli bir gece olduğu anlaşılabilir.

Müslümanlar Regâib gecesindeki ve günündeki mağfirete ve faziletlere ulaşmak için ibadetlere, zikirlere ve salih amellere daha ağırlık ve ehemmiyet (önem) vermektedirler.

Faziletli amellerden bahsederken;

Recep ayının ilk perşembe gününü oruçlu geçirip, akşam ile yatsı vakti arasında 12 rekatlı çok faziletli Reğaib gecesi namazı da vardır. Bu namazı bir kere kılmak bile faziletini Allâh’ın izniyle kazandırıyor.

Bu namazı öğrenmek ve amel etmek isteyenlere Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin İmân-İslâm İlmihâli isimli muhteşem eserini tavsiye ederim. Sadece bu namazı öğrenmek için bile bu kitabı temin etmek lazımdır.

Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin bu kitabı ile; Mi’râc gecesi namazı, Berâet gecesi namazı, Kadir gecesi namazı, Yolculuk namazı, Tesbîh namazı, Tevbe namazı ve Hâcet namazı gibi faziletli bir çok namazı ve ilmi öğrenip amel edebilirsiniz.

[quads id=2]

Cübbeli Ahmet Hoca Efendi – Regaib Kandili Özel Bursa Sohbeti – 30 Mart 2017

Cübbeli Ahmet Hocamızın Regaib kandili sohbetinde gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu sebeple bu sohbeti izlemeden geçmemenizi tavsiye ediyorum.

Faydalanılan kaynaklar: [Cübbeli Ahmet Hoca Efendi; İmân-İslâm İlmihâli, 2017 Fazilet Takvimi]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
2 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap