Stres Düşmanı 7 Besin: Strese İyi Gelen Bazı Besinler Nelerdir?

Stresinize daha kuvvetli hakim olabilmeniz için tüketilmesi tavsiye edilen bazı besinler..


1-) Fındık

findik stres dusmani

Bir avuç dolusu kadar fındık yemek, magnezyum bakımından zengin olduğu için kortizol hormonu seviyenizin düşmesine sebep olur. İnsan vücudu stresli durumlarla karşılaştığında böbrek üstü bezlerinde üretilen kortizol hormonunu salgılar. Bu hormonun sürekli yüksek seviyelerde kalması sağlığa zararlıdır.

[quads id=1]

2-) Brokoli

brokoli stres dusmani

Umarım brokoliye karşı bir çekinceniz yoktur. Çünkü brokolinin içinde B grubu bir vitamin olan folik asit, stresin azalmasını sağlar. Bu yüzden yapılacak yemekler listenize brokoli yemeklerini de eklemeniz tavsiye edilir.

3-) Somon Balığı

somon-baligi-stres-dusmani

Somon balığı Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir balık türüdür. Omega-3 yağ asitleri beyin hücreleri için olmazsa olmaz bir yağdır ve çok faydalır. Eğer somon balığı gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler tüketirseniz stres seviyenizi daha kolay kontrol altında tutabilirsiniz.

[quads id=2]

4-) Süt

sut-stres-dusmani

Sütün içerisinde vücudun üretemediği triptofan isimli bir amino asit vardır. Vücutta üretilemediği için dışarıdan alınması gereklidir. Triptofanı süt içerek aldıktan sonraysa vücudumuzda serotonin hormonu üretiminde kullanılır. Serotonin hormonu da bize mutluluk, zindelik ve pozitif bir ruh hali sağlar. Sonuçta ortada stres diye bir şey kalmaz.

5-) Siyah Çay

siyah-cay-stres-dusmani

Siyah çay içmek stresli durumlarda salgılanan kortizol hormonu seviyesini düşürür. Özellikle stresli bir işten sonra kahve yerine siyah çayı tercih ederseniz stresli halinizden daha kolay kurtulabilirsiniz.

6-) Yeşil Çay

yesil cay stres dusmani
Resim kaynağı: milliyet.com

Yeşil çay içmek beyni alfa dalga ortamına girmesini sağlar. Beyin alfa dalga ortamına girdiğinde stressiz ve rahatlamış bir ruh halinde oluruz. Ayrıca beynimiz alfa dalga ortamındayken en iyi öğrenme halinde oluruz. Çünkü beyin alfa dalga ortamındayken bilinçaltı kalıcı bilgi öğrenmeye de açılmış olur. Yeşil çay içerek stresten kurtulurken beynimizi de en iyi öğrenme durumuna girmesini sağlarız.

[quads id=3]

7-) Su

su stres dusmani

Bir bardak su içtikten sonra hareket gerektiren bir işe başlayın. Mesela temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz. Su içmek vücuttaki kanın hareketlenmesini sağlar. Temiz havada vücutta endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler. Bu sayede stresten kurtulup daha iyi ve mutlu ruh halinde olursunuz.

Faydalanılan Kaynaklar: [Pratik Bilgiler Ansiklopedisi, Accelerated Word Memory Power Seti]


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
1 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap