Tadili Erkan Risalesi; İçindekiler ve Tadili Erkan Nedir?

25₺
12.50₺
Siteye Git

Tadili Erkan Risalesi; Cübbeli Ahmet Hocamızın sahih (geçerli, doğru) namaz kılma şeklini öğretmek için hazırlanmış bir eserdir.

[quads id=1]

Kitabın muhtevasında tadili erkan teferruatlı şekilde ifade edilmiş, ehemmiyetinden bahsedilmiş ve terk edilmemesi gerektiği ciddi şekilde vurgulanmıştır.

Tadili erkansız kılınan namazların iade edilmesi gerekmektedir. Yani tadili erkana uyularak kılınması şarttır. Çünkü tadili erkan demek namazın şekli yani kendisi demektir. Bu hareketler doğru yapılırsa namaz sahih oluyor.

Eğer doğru namaz kılmak istiyorum ve bu benim için önemli diyorsanız (ki her Müslüman için namaz mühim olmalıdır) Tadili Erkan Risalesi sayesinde bunu başarabilirsiniz. Vakit kaybetmeden bu kitabı temin etmenizi tavsiye ederim.

Tadili Erkan Nedir?

…tadili erkan; ruku’da, secdede, rukudan kalkışta duruş anlamına gelen kavmede ve iki secde arasında oturuş demek olan celsede, uzuvları sakin ve düzgün bir halde durdurmaktır.

Kaynak: Tadili Erkan Risalesi 11. sayfa

Tadili erkan; ruku’da, secdede, kavmede ve celsede uzuvları sakin ve düzgün bir halde durdurmaktır.

tadili erkan risalesi
www.herseybusepette.com

Yazının devamında “Tadili Erkan Risalesi”nin muhtevasından bahsedilmiştir.

[quads id=2]

Tadili Erkan Risalesi Birinci Bölümü

Tadili Erkanın Tarifi

Bu kısımda tadili erkan’ın kelime anlamlarına yer verilmiş ve tadili erkan’ın tanımı yapılmış.

Tadili Erkanın Hükmü

Bu kısımda tadili erkan’ın Hanefi ve Şafi mezheplerine göre hükmü belirtilmiş. Yani tadili erkan’ın bu iki mezhebe göre farz mı yoksa vacip mi olduğu bu kısımda yazmaktadır.

Tadili Erkanın Vacip Oluşunun Delilleri

Bu kısımda tadili erkan’ın vacip olduğunu ispatlamak için hadis-i şerifler bulunmaktadır.

Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in tadili erkan’ı hiç terk etmediğinden, terk edilmesini yasakladığından ve tadili erkan’ı terk edenleri de ağır tehditlerle karşı karşıya bıraktığından bahsedilerek bunlarla alakalı hadis-i şerifler yer verilmektedir.

Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in tehditlerine rağmen hala tadili erkanı bilmeden namaz kılmak (kıldığını sanmak) hakikaten akıllı kimselerin fiili değildir.

Tadili Erkanın Nerelerde Geçerli Olduğu

Bu kısımda tadili erkan’ın namaz içinde nerelerde geçerli olduğu ve bu yerlerde ne kadar durulması gerektiği ayrıntılı şekilde yazmaktadır.

Kavme ve Celsede Sünnet Olan Durma Süresi

Kavme, rukudan kalkıştaki duruş anlamına geliyor. Celse ise iki secde arasındaki oturuş demektir.

Tadili Erkan Risalesi’nin bu kısmında kavme ve celsede sünnet olan bekleme süresi açıklanmıştır.

Kavme ve celsedeki bekleme süresinin üç mertebesi varmış. En az seviyesi, orta seviyesi ve en yüksek seviyesi.. Bu üç mertebenin sünnete göre nasıl tatbik edileceği bu kısımda bulunuyor. Elbette en azından ilk mertebenin yapılması lazımdır. Ondan aşağısı yok.

[quads id=3]

Tadili Erkan Risalesi İkinci Bölümü

Tadili Erkanın Önemine Dair Hadis-i Şerif Ve Rivayetler

Tadili Erkan Risalesi’nin bu bölümünde on üç tane alt başlık bulunuyor. Her alt başlığın altında ise tadili erkanın ehemmiyetine dair hadis-i şeriflere yer verilmiştir.

 1. Tadili Erkana Riayetsizliğin En Kötü Hırsızlık Sayıldığı
 2. Tadili Erkana Riayet Etmeyenin Namazının Kabul Olunmayacağı
 3. Tadili Erkana Riayet Etmeyenin Namazının Suratına Çarpılacağı
 4. Namazın Mizan Gibi Olduğu, Eksiltenin Eksik Alacağı
 5. Tadili Erkansız Kılınan Namazın Yeterli Olmayacağı Ve Namazın Nasıl Kılınması Gerektiği
 6. Tadili Erkana Riayet Etmeyene Uzuvlarının Lanet Edeceği
 7. Tadili Erkansız Kılınan Namazın Günahlara Kefaret Olmayacağı
 8. Tadili Erkansız Kılınan Namazın Allâh-u Te’âlâ’nın Rızasını Kazandırmayacağı
 9. Tadili Erkansız Namaza Allâh-u Te’âlâ’nın İtibar Etmeyeceği
 10. Tadili Erkana Riayet Etmeyenlerin İmanlarını Koruyamayacakları
 11. Tadili Erkanı Noksan Edenlerin Azaptan Güvencede Olmadıkları
 12. Tadili Erkansız Kılınan Kısmın Namazdan Sayılmayacağı
 13. Tadili Erkana Riayetsizliğin, Namazın Bozulmasına, Namazın Bozulmasının da Diğer Amellerin Bozulmasına Sebebiyet Vereceği

Tadili Erkan Risalesi Üçüncü Bölümü

Namaz Kılan Kişinin Yapması Gerekenler

Tadili Erkan Risalesi’nin bu başlığı altında Abdülkadir-i Geylânî (Kuddise Sırruhu) namaz kılan kişinin yapması gerekenleri söylüyor. Diğer bir ifadeyle hakiki namaz tarifini yapıyor.

Namaz kılan kişinin yapması gerekenler maddeler halinde on yedi adet olarak burada sıralanmıştır.

Mesela namaz içinde kıraat (okuyuş) çok mühimdir. Harflerin; manayı bozmadan, düzgün şekilde çıkarılması şarttır. Farklı manalara gelecek sesler çıkarmaktan son derece sakınılmalıdır.

Daha iyi anlatabilmek için Türkçe’de kullanılan iki adet Arapça kökenli kelimeyi misal verelim. Bu kelimeler “Delalet” ve “Dalalet” kelimeleridir. İki kelime arasında sadece bir harf farkı vardır. Ama iki kelimenin manası birbirinden çok farklıdır.

Sadece bir harf farklılığından bile kelimelerin anlamı birbirlerinden çok farklı olabilir. Ek olarak Arapça olan surelerin ve duaların Latin alfabesiyle okunması imkansızdır.

Arapçadaki çoğu harfin Latin alfabesinde karşılı yoktur. Bu yüzden Latin alfabesi ile okunuşu yazılmış bir sure ezberlediyseniz kesinlikle hatalı okuduğunuzu ve ezberlediğinizi bilmelisiniz.

Bunu daha iyi anlamak ve okuyuşunuzu ilk halinize nispetle daha iyi hale getirmek için youtube’da Lâlegül TV kanalının paylaştığı “Kur’an-ı Kerim Öğreniyorum” videolarına bakmanızı tavsiye ediyorum. Bu dersler sayesinde belli bir seviyede Kur’an-ı Kerim okuma bilginiz olacaktır.

[quads id=4]

Tadili Erkanı Bilenlerin Bilmeyenlere Öğretmesi Gerektiği

Tadili Erkan Risalesi’nin bu başlığı altında Abdülkadir-i Geylânî (Kuddise Sirruhu) tadili erkanı bilmeyenlere öğretmemizin şart olduğunu söylüyor. Eğer tadili erkansız namaz kılanlar uyarılmazsa bu günahta onlara ortak olunacağını söylüyor.

İmâm-ı Rabbânî’nin (Kuddise Sirruhû) Ta’dîl-i Erkân İle İlgili Beyanları

Tadili Erkan Risalesi’nin bu bölümünde İmâm-ı Rabbânî (Kuddise Sirruhu)nun bazı zatlara nasihat anlamında yazdığı altı adet mektup bulunuyor.

İmâm-ı Rabbânî (Kuddise Sirruhu) bu mektublarında ağırlıklı olarak tadili erkana riayetten bahsediyor ve mevzu ile ilgili hadis-i şeriflere yer vererek bunun ciddiyetini anlamamızı ve kesinlikle gevşeklik göstermeden mübalağa ile namazı kılmamızı buyuruyor.

Tadili Erkan Risalesi Dördüncü Bölümü

Tadil Erkanı Terk Edenlerin Başına Gelmesi Beklenen Otuz Felaket

Tadili Erkan Risalesi’nin bu bölümünde; tadili erkana riayet etmeden kılınan namaz aslında geçersiz olduğu için, bu şekilde namaz kılan kişinin başına gelmesi beklenen otuz felaket bulunuyor.

Tadili Erkan Risalesinin özellikle bu kısmının ciddi şekilde okunmasını tavsiye ediyorum. Çünkü burada yazan felaketler gerçekten akıllı Müslümanlar için -tadili erkanı tam uygulamak konusunda- teşvik edicidir.

Cübbeli Ahmet Hocam; Ta’dîl-i Erkân Risâlesi

ISBN: 978-605-9010-06-1


Siz bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

0
1 paylaşım

Bu yazı için bir kaç tepki seçin..

Beğen Beğen
0
Beğen
Müthiş Müthiş
0
Müthiş
ahahha ahahha
0
ahahha
İmkansız İmkansız
0
İmkansız
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Parolayı sıfırla

Back to
Giriş Yap